Monologi literackie - serio i mniej serio

Do historii zawsze przechodzą monologi. To one stają się kultowe, są cytowane i parafrazowane. Niektóre dosłownie wciskają w fotel, inne wzruszają, śmieszą, jeszcze inne –  hipnotyzują. Czy można sobie wyobrazić, że Hamlet nie wygłasza swojego monologu, Jacek Soplica umiera bez spowiedzi, a Kordian wkracza na Mont Blanc bez słowa?

To właśnie do „monologowej rywalizacji” stanęli uczestnicy zorganizowanego w ZS w Bolechowie konkursu recytatorskiego.

Do tej pory nasz konkurs poświęcony był twórczości jednego (co roku innego) wybranego poety lub parze poetów. Zmagaliśmy się z poezją Szymborskiej, Herberta, Leśmiana, Barańczaka i Lipskiej, Leśmiana i Schulza, Tuwima, Gałczyńskiego, Miłosza…

Tym razem postanowiliśmy dać uczestnikom szeroki wybór, bo przecież liczba monologów jest ogromna. Ale ten wybór właśnie mógł okazać się dla występujących nie lada wyzwaniem: którą perełkę wybrać: tę  wielką, klasyczną, legendarną, czy może tę już trochę  zapomnianą.

Miło nam było gościć reprezentantów: Zespołu Szkół w Rokietnicy,  Gimnazjum w Bolechowie, LO w Obornikach, XX  LO w Poznaniu, VI LO w Poznaniu oraz reprezentantów naszej szkoły.

W loży jurorów zasiedli: absolwent naszej szkoły, w wolnych chwilach również poeta, Pan Aleksander Bejma, Pani Agnieszka Szymańska – Wojtera, kierownik Ośrodka Kultury  na Zielonych Wzgórzach - osoba zaprawiona w bojach recytatorskich, a także polonistka i degustatorka poezji, oddana konkursowi już od początku - Pani Joanna Zimniak.

Uczestnicy byli oceniani według następujących kryteriów: dobór repertuaru, opanowanie treści utworu, dykcja i wymowa, oryginalna interpretacja, ogólny wyraz artystyczny.

Tradycyjnie występy podzielono na 2 tury: w pierwszej – na serio - każdy uczestnik zaprezentował wybrany monolog o charakterze poważnym, patetycznym, wzniosłym,

- w drugiej turze – mniej serio, ten z przymrużeniem oka,  komiczny, satyryczny.

Tak jak w ubiegłym, również i w tym roku postanowiliśmy uatrakcyjnić nieco nasz konkurs, wprowadzając „Konkurs Jednej Interpretacji.

Po burzliwych naradach jury ogłosiło wyniki:

I miejsce: Stanisława Sójka  (XX LO w Poznaniu)

II miejsce: Karina Tołwińska (LO w Obornikach)

III miejsce: Dagmara Nadolna (Gimnazjum w Bolechowie)

Wyróżnienie otrzymał:  Antoni Cammarano (VI LO w Poznaniu), nagrodę publiczności Stanisława Sójka.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci oprócz nagród książkowych również bony podarunkowe do sieci sklepów Empik ufundowane przez Radę Rodziców.

Gratulujemy uczestnikom talentów aktorskich, recytatorskich i znakomitych występów.

Ogromne podziękowania dla organizatorów: klasy 4til, klasy 2tl (zwłaszcza Martyny Samulskiej), wspaniałych prowadzących: Oliwii Kulczyńskiej (1b) oraz Mateusza Kobusa (1b).

O obsługę techniczno - fotograficzną zadbali: prof. Dawid Łasiński, prof. Patryk Szablewski, Pani Grażyna Zawal i  Patryk Jankowiak. Bardzo dziękujemy.

Jeszcze raz, gratulujemy, dziękujemy za fantastyczne wtorkowe przedpołudnie i oczywiście zapraszamy za rok.

jz, md