"Dziady"

29 października uczniowie naszej szkoły odwiedzili Teatr Nowy w Poznaniu (zakup

biletów współfinansowany został ze środków Powiatu Poznańskiego).

Młodzież zmierzyła się z kolejnym arcydramatem narodowymDziadami”  w reżyserii  Radosława Rychcika.

Spektakl został uhonorowany Paszportem Polityki za rok 2014 „za brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej zbiorowej  wyobraźni”.

Było to przedstawienie wyjątkowe, prawdziwe widowisko o równości, braterstwie i tolerancji.

Już na początku na kurtynie pojawiła się projekcja z manifestem twórcy spektaklu,

dedykowanym m.in. Malcolmowi X, Marcinowi Lutherowi Kingowi, Johnowi F.Kennedy'emu.

To był nie tylko spektakl o pogańskim obrzędzie, narodzie i jego martyrologii,  ale o współczesności.

W pierwszej części, utrzymanej w atmosferze magii i grozy, podziwialiśmy kapitalnego

Guślarza – Jokera i postaci duchów: Dziewczyny – Marylin Monroe, Rózi i Józia – upiorne

bliźniaczki zLśnienia”  Kinga, Zosi – cheerleaderki.

Wszystko rozgrywało się w jakby w amerykańskiej scenerii, na boisku do koszykówki, z automatem z coca – colą i wytatuowanymi koszykarzami.

Później w zupełnej ciemności słuchaliśmy monologu Konrada w interpretacji GustawaHoloubka. Po nim nastąpiła niezwykle przejmująca scena więzienna i wysyłki na Sybir zchórem w kajdanach śpiewającym  Zemsta, zemsta, zemsta na wroga...”.

W salonie warszawskim natomiast goście Senatora siedzieli w białych habitach Ku-Klux-Klanu,

a paniRollison była czarnoskórą służącą.

Reżyser pokazał dzieło Mickiewicza jako wciąż aktualne, uniwersalne.

Spektakl  trzymał w napięciu, zaskakiwał kolejnymi scenami, nie było czasu na nudę.

Owacje na stojąco to wyraz uznania dla reżysera i aktorów.

md