Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań - 2019

W poniedziałek, 23 września 2019 r. na żagańskim poligonie zainaugurowano Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań-2019. Uczniowie ZS w Bolechowie rozpoczynają bowiem rywalizację o miano najlepszej klasy o profilu mundurowym w Polsce. Zlot odbył się już po raz piąty. Nad projektem patronat objął minister obrony narodowej. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, zaś wykonawcą jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), 23 Śląski pułk artylerii z Bolesławca oraz jednostki wspierające.

„Celem zlotu jest popularyzowanie wśród młodzieży etosu zawodowej służby wojskowej, historii i tradycji dziejów oręża polskiego, jak również kształtowanie  pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego. Pragniemy, aby młodzież w wyniku rywalizacji sportowych nabyła niezbędnych umiejętności do współdziałania w grupie, poznała wybrane zagadnienia żołnierskiego rzemiosła oraz zdobyła wiele nowych doświadczeń z zakresu edukacji proobronnej.” – powiedział podczas otwarcia zlotu, generał dywizji Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc.

Przez pięć dni, niemal siedmiuset młodych ludzi z 16 klas mundurowych, wyłonionych w eliminacjach wojewódzkich, konkurowało o miano najlepszych z najlepszych. Do udziału w tegorocznej edycji Zlotu zaproszono także uczniów ze szkół o profilach wojskowych z Litwy, Rumunii i Ukrainy.

W trakcie rywalizacji uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami podczas manewrów sportowo – obronnych i szkolenia ogniowego. Nie lada wyzwaniem był również marszobieg rozgrywany na dystansie ośmiu kilometrów. Ale to nie koniec emocji, bowiem na tej taktycznej pętli przewidziano szereg zadań do wykonania, między innymi: ewakuację rannego z pojazdu, dostarczanie amunicji na polu walki, czy maskowanie sprzętu – a wszystko wiązało się z czasem i precyzją wykonania.

Miejsce Zlotu nie zostało wybrane przypadkowo, bowiem Żagań to pancerna stolica Polski, a 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, to przodujący związek taktyczny w naszym kraju, jedyny o strukturze pancernej.

Zawodnicy musieli się również wykazać nie lada hartem ducha oraz umiejętnością skupienia i wykonania strzelania z broni pneumatycznej. Pozornie nic wielkiego, jednak należy pamiętać, iż uczniowie przystępują do strzelania, mając już jakieś cztery kilometry w nogach, a każdy punkt w tarczy może okazać się na wagę złota.

Dopiero w ostatnim dniu zlotu po bardzo wyrównanej walce wyłoniono najlepszych. Reprezentująca Zespoł Szkół w Bolechowie drużyna z kierownikiem, Panem Tomaszem Metlerem zajęła bardzo wysokie IV miejsce.

Brawo!!